rozmowa z prawnikiem

Spotkanie z prawnikiem może budzić mieszane uczucia. Dla kogoś, kto wcześniej nie korzystał z pomocy Kancelarii Adwokackiej pierwsza wizyta może być bardzo stresująca. Nasze nastawienie do spotkania w dużej mierze zależy od sprawy, którą chcemy omówić. Wiele spraw konsultowanych z adwokatem to sprawy wyzwalające silne, a nierzadko skrajne emocje. W takich sytuacjach możemy być poddenerwowani, roztargnieni, mieć problemy ze skupieniem uwagi. To zupełnie naturalne i nie powinno stanowić powodu do wstydu.  Jak przygotować się do spotkania z prawnikiem, aby był ono dla nas jak najbardziej wartościowe?

Jeśli chcemy, żeby nasze spotkanie z prawnikiem było produktywne, powinniśmy się do niego odpowiednio przygotować. Staranne przygotowanie (m.in. sporządzenie listy pytań, na które chcemy uzyskać odpowiedź) pozwoli nam na zaoszczędzenie czasu i skupienie się na kwestiach dla nas istotnych.

Po pierwsze: Kontakt i umówienie dogodnego terminu spotkania

Wybrałeś Kancelarię Adwokacką, z której usług chcesz skorzystać? Skontaktuj się z Recepcją w celu ustalenia dogodnego terminu spotkania. Pamiętaj, żeby już na tym etapie udostępnić pracownikom kancelarii swoje dane kontaktowe, aby w razie potrzeby mogli się z Tobą skontaktować. Przed ustaleniem terminu konsultacji warto zapytać o kilka podstawowych kwestii:

  • Finanse: Warto ustalić, czy spotkanie będzie miało charakter bezpłatnej czy płatnej porady prawnej, a w przypadku porady płatnej zapytać o jej cenę.
  • Temat: W przypadku złożonych zagadnień należy ustalić, co konkretnie będzie tematem pierwszego spotkania. Od tego będzie zależało Twoje dalsze przygotowanie się do wizyty w kancelarii.
  • Dokumenty: Odpowiednie przygotowanie się do spotkania z prawnikiem obejmuje również przygotowanie odpowiednich dokumentów i innych materiałów. Podczas rozmowy warto dopytać, jakie  konkretnie dokumenty i materiały będą potrzebne.

Po drugie: Twoje cele

Obok dokumentacji na spotkanie z prawnikiem warto przygotować listę celów, jakie chcielibyśmy osiągnąć. Niezależnie od tego, czy chcemy dokonać zmian w umowie, sporządzić odpowiedź na pozew, czy  ocenić szanse powodzenia dochodzenia roszczeń na drodze sądowej, istotne jest to, aby zastanowić się, jakiego rezultatu końcowego oczekujemy.

Określenie oczekiwanego rezultatu pozwoli na wyznaczenie celu długoterminowego i celów krótkoterminowych, a tym samym wyznaczy nasze potrzeby i oczekiwania względem współpracy z prawnikiem.

Po trzecie: O co chcesz zapytać?

Wiele osób ma świadomość, że jednym z etapów przygotowania się do spotkania z prawnikiem jest sporządzenie listy pytań. Nie każdy wie jednak, iż nieusystematyzowana lista przypadkowych pytań może stanowić element rozpraszający i dezorganizować przebieg spotkania. Aby lista pytań mogła służyć jako przewodnik w toku spotkania, pytania powinny być bezpośrednio związane z celami, które chcemy osiągnąć. Nie należy przy tym obawiać się zadawania pytań związanych z innymi kwestami, jak i pytań ogólnych. Warto natomiast zachować te pytania na koniec spotkania. Może się bowiem okazać, że na część z nich prawnik zdążył już odpowiedzieć przy okazji omawiania innych kwestii. Jeśli tak się nie stało, podsumowanie spotkania będzie dobrym momentem na ich zadanie.