rozwod-za-porozumieniem-stron

Rozpad małżeństwa to traumatyczne doświadczenie, które wyzwala w dotychczasowych partnerach wiele negatywnych emocji. Jest żal, strach, złość, rozczarowanie… W przypadku, kiedy w związku są małoletnie dzieci rozwód może się przerodzić w batalię o prawo do opieki, wysokość alimentów, warunki spotkań z dziećmi mieszkającymi z drugim rodzicem.

Podejmując decyzję o złożeniu wniosku o rozwód, warto się dobrze do tego przygotować. Ważne jest przygotowanie formalne, jak i emocjonalne. Pomocna w przygotowaniu do sprawy rozwodowej jest również świadomość tego, jakie błędy popełniają osoby rozwodzące się i jak ich uniknąć, aby możliwie jak najłatwiej przeprowadzić siebie i swoich najbliższych przez ten niezwykle trudny proces.

Najczęściej popełniane błędy podczas rozwodu

Mało kto rozwodzi się więcej niż raz w życiu. To sprawia, że jedną z najtrudniejszych rzeczy wykonujemy bez żadnego doświadczenia, w związku z czym jesteśmy podatni na popełnianie różnych błędów. Poniżej omówimy te najczęstsze:

  1. Założenie, że druga strona będzie naszym przyjacielem

Wiele osób zakłada, że rozwód to tylko formalność. Niestety bardzo często okazuje się, że dotychczasowi małżonkowie nie są w stanie uzyskać zgody w pewnych kwestiach, dlatego nawet w nieskomplikowanych sytuacjach lepiej zachować zasadę ograniczonego zaufania. Co ważne, nie oznacza to, że rozwód oparty na porozumieniu stron jest niemożliwy do uzyskania. Niemniej jednak, emocje towarzyszące postępowaniu rozwodowemu często utrudniają zdroworozsądkowe podejście do wielu kwestii, które wydawać by się mogło omówiliśmy z małżonkiem/małżonką przed złożeniem wniosku.

  1. Nierealne oczekiwania i wymagania odnośnie tego, co zyskasz po rozwodzie

Wiele osób składających wniosek o rozwód oczekuje, że sąd zgodzi się na wszystkie ich postulaty dotyczące podziału majątku, opieki nad dziećmi i wysokości alimentów. Warto pamiętać, że w procesie tym uczestniczą dwie strony, a sędzia jest bezstronny i jego zadaniem jest wysłuchanie racji każdej ze stron.

Staranna analiza kwestii finansowych, kontaktów z dziećmi i podziału majątku z pewnością okaże się przydatna w określeniu faktycznych do uzyskania roszczeń względem dotychczasowego współmałżonka.

  1. Nieujawnianie kluczowych informacji adwokatowi

Wstydliwe fakty, a może pozornie nieistotne informacje? Przygotowując się do postępowania rozwodowego warto omówić wszystkie kwestie z adwokatem. To da nam możliwość wypracowania linii obrony.

  1. Kierowanie się emocjami w trakcie podejmowania ważnych decyzji

Emocje nie są dobrym doradcą, szczególnie w kwestiach tak istotnych jak rozpad związku. W miarę możliwości do postępowania rozwodowego należy przystąpić na chłodno, nie dopuszczając do tego, aby emocje przejęły nad nami kontrolę.

  1. Lekceważenie siły mediów społecznościowych

Wiele osób lekceważy siłę mediów społecznościowych. Publikując zdjęcia i nagrania podczas trwającej rozprawy sądowej warto wiedzieć, że mogą być one wykorzystane przeciwko nam w sądzie. Niewinne spotkanie z koleżankami okraszone pozowanym zdjęciem może być dowodem naszej „nieodpowiedzialności” lub „frywolnego stylu życia”, który zagraża małoletnim dzieciom. Zamiast narażać się na tego typu oskarżenia oraz konieczność tłumaczenia w sądzie, że był to nasz wolny weekend, w którym dzieci spędzały czas z drugim rodzicem warto filtrować informacje, które trafiają na nasze profile społecznościowe.