W trakcie zawierania związku małżeńskiego, w większości przypadków małżonkowie wchodzą w ustrój wspólności ustawowej, która świadczy o tym, że każde nowo nabyte mienie staje się majątkiem wspólnym małżonków. Można oczywiście zawrzeć umowę małżeńską majątkową, na podstawie której zostanie ustalona rozdzielność majątkowa, jednak myśląc o wspólnej przyszłości, niewiele par się na to decyduje. Z tego względu w przypadku rozwodu najczęściej pozostaje jakiś wspólny majątek, który trzeba będzie podzielić. Jak to zrobić, aby uniknąć konfliktów i zbędnych procesów sądowych?
Majątek wspólny a osobisty – różnice
Zanim przejdziemy do tematu podziału majątku, warto skupić się na podanych w nagłówku pojęciach, gdyż mają one duże znaczenie podczas całego procesu. Według art. 31 § 1 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego na majątek wspólny składają się:
- wszystkie dochody wynikające z wynagrodzenia za pracę oraz inną działalność zarobkową obojga małżonków;
- dochody z majątku wspólnego i majątku osobistego każdego z małżonków;
- środki zgromadzone na rachunku otwartym lub pracowniczym funduszu emerytalnym każdego z małżonków;
- kwoty składek zewidencjonowanych, zgromadzone na subkoncie, o którym wspomina ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych.
Wspomniany wyżej majątek może być w trakcie trwania małżeństwa zamieniany na różnego rodzaju mienie, np. mieszkanie kupione za pieniądze wchodzące w skład majątku wspólnego, staje się także majątkiem wspólnym.
Jak uniknąć konfliktów przy podziale majątku – rozwiązania
Najlepszą i najłatwiejszą opcją na uniknięcie konfliktu podczas sprawy o podział majątku, jest polubowne załatwienie sprawy, a więc dogadanie się obojga małżonków co do rozdziału wspólnoty majątkowej. Według prawa podział majątku może nastąpić nie tylko na drodze orzeczenia sądowego, ale także jako wynik umowy zawartej przez wszystkich posiadaczy udziałów. Warto wspomnieć, że taka opcja pozwala na szybsze uzyskanie rozwodu, ponieważ sądowe postępowanie może trwać bardzo długo.
Jeżeli nie uda się osiągnąć porozumienia, konieczny będzie podział sądowy. W takim przypadku przyda się wsparcie prawnika, zwłaszcza gdy w grę wchodzi podział nieruchomości, kredytów czy firm prowadzonych przez jednego z małżonków. Adwokat do podziału majątku pomoże uniknąć błędów formalnych, doradzi w zakresie korzystnych rozwiązań oraz zadba o sprawiedliwy podział zgodny z prawem i interesami klienta.
Na co zwrócić uwagę, podczas wyboru adwokata do podziału majątku?
Wybór odpowiedniego adwokata do podziału majątku to kluczowa decyzja, która może wpłynąć na cały proces oraz jego rezultat. Warto zwrócić uwagę na doświadczenie prawnika w sprawach majątkowych, jego skuteczność w negocjacjach oraz podejście do klienta. Istotne jest również, aby adwokat jasno przedstawiał możliwe rozwiązania i strategie działania, a także był komunikatywny i dostępny. Przed podjęciem decyzji dobrze jest zapoznać się z opiniami innych klientów oraz sprawdzić, czy dany prawnik specjalizuje się w sprawach rozwodowych i podziału majątku.