Błąd lekarski może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia, a nawet życia pacjenta. W przypadku, gdy doszło do zaniedbania medycznego, poszkodowany ma prawo domagać się rekompensaty. Udowodnienie błędu lekarskiego nie jest jednak proste i wymaga solidnych dowodów oraz wsparcia specjalisty. Jak skutecznie dochodzić swoich praw?
Czym jest błąd lekarski? Definicja
Błąd lekarski to działanie lub zaniechanie lekarza, które odbiega od przyjętych standardów medycznych i prowadzi do pogorszenia stanu zdrowia pacjenta. Może przybierać różne formy, m.in.:
- błędnej diagnozy,
- niewłaściwie przeprowadzonego zabiegu lub operacji,
- błędnego podania leków,
- braku właściwej opieki pooperacyjnej,
- zaniechania podjęcia koniecznego leczenia.
Co trzeba zrobić, aby uzyskać rekompensatę za błąd lekarski?
W teorii polskie prawo zakłada, że każdy pacjent ma prawo do bezpiecznej opieki zdrowotnej. W praktyce jednak sytuacje w placówkach zdrowia bywają bardzo kontrowersyjne i często zdarza się, że pacjent pozostaje sam z konsekwencjami błędu lekarskiego. Warto wiedzieć, co trzeba zrobić, aby mieć szansę na uzyskanie odszkodowania.
Zebranie dowodów
W przypadku wystąpienia błędu lekarskiego bardzo ważne jest jak najszybsze działanie i zebranie dowodów. Proces ten polega na zabezpieczeniu pełnej dostępnej dokumentacji medycznej, która może być ważna dla przebiegu sprawy. Oprócz dokumentów, dla uzyskania rekompensaty za błąd lekarski, potrzebne mogą być także:
- zeznania świadków;
- faktury i rachunki (wszelkie wydatki, jakie pacjent poniósł, związane z leczeniem i dochodzeniem do siebie w wyniku błędu lekarskiego).
Najważniejsza jest jednak opinia biegłych, czyli ekspertów medycznych, która pełni kluczową rolę w ustaleniu, czy faktycznie doszło do błędu medycznego i jaka była jego skala. Eksperci medyczni są niezbędni do prawidłowej interpretacji zebranej dokumentacji i wskazania, w którym miejscu doszło do nieprawidłowości w leczeniu. Oczywiście ważne jest, aby eksperci byli niezależni i mieli odpowiednią wiedzę w zakresie określonej dziedziny medycyny.
W jaki sposób dochodzić rekompensaty za błąd lekarski?
Istnieje kilka sposobów na uzyskanie rekompensaty za błąd lekarski:
- pozew cywilny: skierowany bezpośrednio przez pacjenta w kierunku osób, które dokonały zaniedbania. Poszkodowany może domagać się odszkodowania za poniesione straty i ubytek na zdrowiu;
- postępowanie karne: najczęściej wybieraną opcją jest złożenie pozwu do prokuratury;
- zgłoszenie do Rzecznika Praw Pacjenta: organ ten może pomóc w dochodzeniu roszczeń i interweniować w placówkach medycznych.
Jeżeli poszukujesz pomocy w przygotowaniu pozwu lub poszukujesz dobrego przedstawiciela na drodze sądowej, adwokat od odszkodowań w Warszawie to osoba, która pomoże zebrać wszystkie dowody i będzie skutecznie reprezentować poszkodowanego podczas procesu.
Udowodnienie błędu lekarskiego to skomplikowany proces, wymagający odpowiedniej wiedzy i przygotowania. Warto poprosić o pomoc specjalistę, który nie tylko doradzi, jak najskuteczniej działać, ale też może pomoc uzyskać jak najwyższą kwotę odszkodowania.