Alimenty to świadczenie materialne, wypłacane najczęściej na dziecko, przez członka rodziny (zazwyczaj ojca lub matkę) w celu zapewnienia mu godnego życia i zaspokojenia niezbędnych potrzeb. Zazwyczaj alimenty przyznawane są wtedy, gdy jedna ze stron nie jest w stanie samodzielnie utrzymać się finansowo. Świadczenie ustalane jest prawnie i stanowi tzw. obowiązek alimentacyjny.
W jaki sposób ustalana jest wysokość alimentów?
Nie ma jednej, z góry ustalonej wysokości alimentów. Wiele zależy od indywidualnych czynników, które są uwzględniane w trakcie ubiegania się o świadczenie. Sąd bierze pod uwagę różne czynniki, między innymi:
- potrzeby dziecka: jakie wydatki są niezbędne, np. na edukację, leczenie, ubrania, wyżywienie, a także wydatki dodatkowe, np. rozwój zainteresowań dziecka;
- możliwości zarobkowe i majątkowe rodzica dziecka oraz możliwości zarobkowe dziecka w przypadku, gdy ukończyło 18 lat.
Pozew o alimenty – jak złożyć?
Pozew o alimenty na dziecko składa zazwyczaj rodzic lub opiekun prawny, choć o świadczenie może ubiegać się także dziecko, które ukończyło 18 lat, a wciąż posiada status ucznia lub studenta i nie ukończyło 25 lat. Pozew składa się w sądzie rejonowym właściwym dla miejsca zamieszkania dziecka i powinny znaleźć się w nim takie dane, jak:
- dane dziecka i dane osoby, na którą mają zostać nałożone alimenty;
- dowody na pokrewieństwo pomiędzy dzieckiem a pozwanym rodzicem;
- wykaz kosztów utrzymania dziecka;
- uzasadnienie żądanej kwoty alimentów;
- dowody na potrzeby dziecka (np. wykaz wydatków na edukację lub leczenie).
Sąd może poprosić o dodatkowe dokumenty, takie jak zaświadczenie o dochodach gospodarstwa, w którym wychowuje się dziecko. W przygotowaniu pozwu może pomóc adwokat od alimentów w Warszawie, który nie tylko doradzi w zakresie, jakie dokumenty przygotować, ale może też pomóc uzyskać jak najwyższą kwotę świadczenia.
Co zrobić, gdy nie można wyegzekwować alimentów?
Zdarza się, że pomimo wyroku sądu, osoba zobowiązana do alimentów uchyla się od płacenia. Co można zrobić w takiej sytuacji? Tutaj również może pomóc dobry adwokat, który doradzi, jak wyegzekwować świadczenie przy pomocy komornika lub w postępowaniu karnym. Zdarzają się sytuacje, że pomimo podjętych kroków, z różnych względów nie można pozyskać świadczenia od zobowiązanego. Na szczęście w Polsce działa Fundusz Alimentacyjny, którego zadaniem jest wsparcie rodzin w przypadku bezskutecznej egzekucji alimentów. Chcąc uzyskać pieniądze z Funduszu, osoba uprawniona musi złożyć wniosek i przedłożyć zaświadczenie o dochodach. Świadczenie z Funduszu Alimentacyjnego można uzyskać, jeżeli w gospodarstwie domowym, w którym mieszka dziecko, dochód na osobę nie przekracza 1209 zł netto. Warto wiedzieć, że jeżeli ta kwota jest przekroczona, wciąż można starać się o świadczenie w wysokości pomniejszonej o kwotę, która przewyższa kryterium dochodowe.
Proces uzyskania alimentów może być czasochłonny, ale odpowiednie przygotowanie i znajomość przepisów ułatwiają jego przebieg. Warto skonsultować się z prawnikiem specjalizującym się w prawie rodzinnym, który pomoże w doborze najlepszej strategii działania.